#6PierwszychTygodni

Kampania #6PierwszychTygodni

Kampania #6pierwszychtygodni powstała, aby zachęcić mamy do PLANOWANIA swojego karmienia, a także w celu poszerzania wiedzy o korzyściach wynikających z pozycji odchylonej i breastcrawlu (samoprzystawienia). Pierwsze 6 tygodni po narodzinach dziecka ma kluczowe znaczenie w dalszym karmieniu piersią. Dlatego ważne jest, aby mamy wiedziały jak najwcześniej o możliwościach na zwiększenie sukcesu laktacyjnego.

Wielu mamom ciągle towarzyszą pytania: Czy pierwsze karmienie ma znaczenie? Czy jeżeli poszło nie tak, jak oczekiwałam, to z góry oznacza to utrudnienia w dalszym karmieniu? Czy można coś z tym zrobić?

 

 

Dokładnie 5 lat temu - kiedy zostałam mamą - niewiele wiedziałam o karmieniu piersią. Nawet nie przyszło mi do głowy, że można to zaplanować. Dopiero z czasem zdobyłam wiedzę i doświadczenie, które pomogły mi karmić tak, jak chciałam. Poprzedzały to jednak miesiące trudności z karmieniem, towarzysząca hiperlaktacja i wieeeele konsultacji z certyfikowaną doradczynią laktacyjną. Jednak to wszystko zachęciło mnie również do rozpoczęcia kursu w Centrum Nauki o Laktacji, zakończonego dyplomem Promotorki Karmienia Piersią. Dzięki temu mogę wspierać dzisiaj inne mamy nie tylko Karmiuszką, ale również swoją wiedzą.

Co to za pozycja? Czym się różni od breastcrawlu?

Na początek wprowadźmy tylko krótkie rozeznanie: breastcrawl to w dosłownym tłumaczeniu pełzanie dziecka do piersi. Występuje tylko po porodzie, kiedy mama leży na plecach, to taki spacer dziecka w stronę piersi. Natomiast pozycja odchylona to jest pozycja karmienia piersią, która może być stosowana w późniejszym czasie. Breastcrawl (kiedy dziecko już dotrze do piersi) i pozycja odchylona WYGLĄDAJĄ TAK SAMO. Różnica polega bardziej na ich rozmieszczeniu w czasie.

 

 

Punkt 1 PLANU: wpisz BREASTCRAWL – ale co to takiego?

Natura sprawiła, że rodzimy naturalnie w pozycjach wertykalnych (kucając, na czworaka, klęcząc – z pomocą grawitacji). Tak samo „miała swój pomysł” na początek karmienia piersią – i jest nim BREASTCRAWL czyli po polsku SAMOPRZYSTAWIENIE. Breastcrawl polega na tym, że dziecko będąc na brzuszku na mamie wykorzystuje NATURALNE ODRUCHY pełzania do piersi, samodzielnie dociera do niej i również samo (lub z niewielką pomocą mamy) chwyta pierś. Dlaczego to jest ważne, aby wpisać breastcrawl do planu porodu? Ponieważ pierwsze karmienie ma znaczenie dla drogi mlecznej.

Jeżeli poród nie był dla dziecka trudny i maluszek jest zdrowy, po ok. 15 minutach od położenia go na Twoim brzuchu powinien rozpocząć powolutku przesuwać się w stronę piersi (potwierdzono badaniami w Instytucie Karolinska przez A. Widström w 1987). Ale spokojnie – jeżeli Wasz początek był trudny, to również z dobrodziejstw breastcrawlu będziecie mogli skorzystać – opowiemy o tym za chwilkę, możecie też od razu przejść do tego artykułu.

Taki pierwszy „spacer”, chociaż bardzo króciutki, generuje OGROMNE korzyści dla zdrowia mamy, dla zdrowia dziecka i przekłada się na sukces laktacyjny.

 

 

W dużym skrócie Breastcrawl:

- jest łagodną inicjacją karmienia piersią*

- sprawia, że noworodek chwyta pierś od góry (a nie od dołu, jak przy klasycznych pozycjach karmienia), co przekłada się na:

- lepsze uchwycenie przez niego brodawki,

- mniejsze ryzyko kolek (bo grawitacja działa na Waszą korzyść - dziecko nie będzie „zalewane” od góry Twoim mlekiem, tylko samo zje tyle, ile potrzebuje)

- dłuższy okres karmienia piersią oraz lepszy stan zdrowia noworodka (potwierdzone badaniami*)

- uspokaja noworodka i mamę (dzięki kontaktowi skóra do skóry)

- zwiększa szanse przeżycia noworodka*

- odruchy pełzające dziecka stymulują łożysko, przez co łatwiej jest je urodzić mamie*.

*Źródła:

“Effect of delivery room routines on success of first breast-feed”, Righard i Alade (1990)
“Temperature, metabolic adaptation and crying in healthy full-term newborns cared for skin-to-skin or in a cot“, Christensson i inni (1992)
“Separation distress call in the human neonate in the absence of maternal body contact”, Christensson i inni (1995)
Badania dr Klaus i Kennel (2001)

 

 

To oczywiście tylko duży skrót wszystkich korzyści płynących z samoprzystawienia. Po więcej informacji serdecznie zapraszamy na stronę breastcrawl.pl. Jednak ten skrót wystarczy aby zobrazować Wam dlaczego to jest ważne, żeby uwzględnić breastcrawl w planie karmienia, a najłatwiej to zrobić znając to zjawisko jeszcze przed porodem! Dlatego jeśli jesteś w ciąży – doskonale trafiłaś. Natomiast jeśli bliska Ci osoba spodziewa się dziecka – warto przekazać jej te informacje.

Jak to się dzieje, że noworodek SAM idzie po mamie do piersi?

Noworodek posiada instynkty oraz „wbudowane receptory” na rączkach, brzuszku, kolankach i stópkach. Kiedy ma podparcie dla swojego ciała i czuje się bezpiecznie, zaczyna aktywować swoje ciało i rozpoczyna się pełzanie do piersi.

Podsumowując – breastcrawl potrafi rozwiązać dużo poważniejsze problemy niż kolki u niemowląt. Ma znaczący wpływ na sposób, w jaki dziecko ssie mleko w późniejszym czasie, znacząco zwiększa szansę na sukces laktacyjny - ale pod jednym warunkiem - że będziesz kontynuować ten breastcrawl. W jaki sposób? Najpierw zrealizuj pierwsze karmienie w pozycji odchylonej.

Brestcrawl może zwiększyć sukces laktacyjny jeśli w kolejnych tygodniach karmisz w pozycji, którą przyjęłaś do breastcrawlu. Mowa tu o pozycji naturalnej odchylonej, która jest jego naturalną kontynuacją. 

Zalety pozycji odchylonej w dużej mierze pokrywają się z zaletami breastcrawlu, ponieważ układamy się do nich w taki sam sposób. O szczegółach pozycji odchylonej możecie przeczytać w tym artykule.

Dlaczego nie słyszałaś o pozycji naturalnej odchylonej i breastcrawlu?

Wynika to w dużej mierze w naszego położenia geograficznego. W krajach rozwijających się, gdzie nie ma dostępu do mieszanek mleka lub jest bardzo ograniczony, breastcrawl jest rozpropagowany jako sposób na łagodne rozpoczęcie karmienia piersią, sposób na udane karmienie piersią, a co za tym idzie – sposób na zmniejszenie szansy na jego niedożywienie w późniejszym czasie. UNICEF zaleca breastcrawl jako sposób na zmniejszenie śmiertelności niemowląt*.

*Źródło: https://nwhjournal.org/article/S1751-4851(15)30590-0/abstract?fbclid=IwAR3ET7Di1oQGy6DlNUc_Vu8RVO0hh...

W Polsce i generalnie w całej Europie nie mamy dużego problemu niedożywienia noworodków i nie ma takiego nacisku, aby promować naturalny sposób inicjacji. Breastcrawl wymaga również dużej uważności i cierpliwości, a co za tym idzie zwiększonego zaangażowania rodziców i personelu medycznego.

 

 

Cesarskie cięcie, skomplikowany poród – czy pozycja odchylona zda egzamin?

Jeżeli początki były dla Was trudne i nie udało się zrealizować breascrawlu, to mamy dobrą wiadomość - nie musisz realizować breastcrawlu żeby karmić w pozycji odchylonej. Możesz zacząć w każdej chwili. Pamiętaj, że w obecnych czasach prawie połowa z nas rodzi przez cesarskie cięcie i nie jest w stanie skorzystać z breastcrawlu ani z tzw. „złotej godziny” żeby kangurować maluszka (godziny tuż po porodzie przeznaczonej dla mamy i dziecka, podczas której uwalnia się duża ilość oksytocyny „napędzającej” laktację). Jednak światowej sławy certyfikowana doradczyni IBCLC Nancy Mohrbacher napisała w swojej książce Karmienie Piersią następujące słowa:

"Jeśli miałaś trudny początek, niezależnie z jakiego powodu, nie martw się. Instynktowne zachowanie dziecka polegające na poszukiwaniu piersi NIE ZANIKA TUŻ PO PORODZIE, nadal możesz je wykorzystywać podczas karmienia piersią. W swojej pracy dr Christina Smillie zauważyła, że u zdrowych dzieci te instynktowne zachowania można zaobserwować przez KILKA MIESIĘCY po porodzie, nawet jeśli dziecko nie było karmione piersią, lub nie ssało dobrze (Smillie, 2008)."

Dlatego zachęcamy! Pozycja naturalna odchylona to pozycja, w której mięsnie brzucha pozostają rozluźnione, dlatego jeśli czujesz się na siłach – możesz karmić w niej po cesarskim cięciu. A tutaj oraz na wielu innych naszych filmach możesz zobaczyć jak się w niej prawidłowo ułożyć.

 

 

To jak mam zacząć karmić w odchylonej po tym trudnym początku?

Przede wszystkim nie próbuj nowej pozycji karmienia, gdy dziecko jest głodne i płaczliwe. Połóż noworodka na swoim nagim brzuchu, gdy jest jeszcze wypoczęty i najedzony. Tak, to ważne żebyście leżeli na „golasa” :-) kontakt skóra do skóry jest bardzo ważny nie tylko dla Waszych relacji, ale również ze względu na wydzielanie oksytocyny, która uwalnia się podczas takiego leżakowania. A czemu to jest ważne? Bo oksytocyna jest odpowiedzialna za laktację i redukuje stres. Ponadto pobudza w noworodku jego instynkty do pełzania w stronę piersi. Dlatego pozwól maluszkowi poeksplorować Twój brzuch rączkami buzią – po paru minutach zacznie szukać twojej piersi dziobiąc główką i pełzając w górę.

A gdy to się uda...kontynuuj karmienie w pozycji odchylonej!

Kontynuuj karmienie piersią w pozycji odchylonej przynajmniej przez #6pierwszychtygodni

Po co? I dlaczego właśnie w tej pozycji? Bo zmniejsza ryzyko poranionych piersi, obrzęku, zastojów, zapaleń i jako jedyna wykorzystuje i aktywuje wrodzone instynkty noworodka. Bo właśnie w tej pozycji jesteś w stanie karmić i odpoczywać jednocześnie - to bardzo ważne w połogu i kolejnych intensywnych miesiącach bycia mamą małego dziecka.

Daj sobie szansę na dobre karmienia piersią. Daj sobie szansę na karmienie dłużej niż #6pierwszychtygodni. ❤

Kilka osobistych słów ode mnie

Gdy położna po porodzie zaleciła mi "wietrzenie piersi" byłam w lekkim szoku. Jak mam WIETRZYĆ jak tu co chwila ktoś wchodzi, personel medyczny, ojcowie i inni goście koleżanek z sali Cóż... po 1-szej dobie nawału było mi już totalnie wszystko jedno. Wietrzyłam, smarowałam pokarmem i znowu WIETRZYŁAM...

Potem, gdy zaczęły się problemy z karmieniem w klasycznych pozycjach i CDL zaleciła pozycję odchyloną znowu okazało się, że mam jak najczęściej kłaść dziecko na nagim brzuchu i piersiach, żeby włączył się u Maluszka instynkt poszukiwania piersi i pełzania do niej. Więc w połogu miałam poczucie, że nic nie robię poza wietrzeniem, przewijaniem, karmieniem i leżeniem z noworodkiem. Do tego ból, koszmarne zmęczenie i frustracja... - dzisiaj wiem, że nie dałam sobie psychicznej przestrzeni na dobre przeżycie #6PierwszychTygodni życia mojego synka. Nie wiedziałam też, że to co wtedy robiłam, ten kontakt skóra do skóry, dał nam tak duży komfort późniejszej bezproblemowej laktacji.

 


Można być sobie pomyśleć, że za 2 razem będzie tylko lepiej. Niestety z córeczką jeszcze mniej doceniłam czas połogu - za dużo się działo. Potrzeby Starszaka, firma, jedzenie, dom totalnie wygrały z kangurowaniem, leżeniem w połogowym łóżku. I nasze karmienie nie było różowe. Z resztą breastcrawlu też nie udało nam się zrealizować - odmówiła nam go położna...

Po co jest akcja #6pierwszychtygodni i po co opowiadam o tym wszystkim?

Wiem, że ja już nie będę miała szansy przeżyć dobrych #6PierwszychTygodni dlatego próbuję przekazać Wam wiedzę, której wtedy mi brakowało. Teraz, po 4 latach pracy związanej z karmieniem piersią, po kursie na Promotorkę KP, po wielu konferencjach laktacyjnych i przeczytanych książkach wiem jaka wartość płynie z kontaktu skóra do skóry, z inicjowania KP poprzez breastcrawl oraz z karmienia w pozycji odchylonej

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią zaglądaj do nas i szukaj grafik #6PierwszychTygodni - myślę, że to super cenne wskazówki. Zapraszam Cię też na nasz IG TV - tam znajdziesz nasze archiwalne bezpłatne webinary.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl