KARMIUSZKA BLOG

Zalety pozycji naturalnej odchylonej

Trudno zliczyć zalety pozycji naturalnej odchylonej. Jest nie tylko wygodna i bliskościowa, ale też wspiera naturalny odruch ssania u dziecka i zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki u niemowlęcia. Poniżej 3 najważniejsze zalety tej pozycji.    

1. Naturalne wspomaganie karmienia

Pozycja naturalna odchylona jest w literaturze angielskiej nazywana „biological nurturing”, karmienie biologiczne. Dlaczego? Dlatego, że takie ułożenie sprzyja naturalnym odruchom u dziecka. 

Po pierwsze, wiele niemowląt czuje się bardziej komfortowo leżąc na swoim brzuszku. Mogą dzięki temu poznawać świat za pomocą dotyku. To pozwala im na przyjęcie bardziej aktywnej postawy przy karmieniu. W takiej pozycji działa instynkt niemowlęcia – może samo zacząć szukać brodawki piersi. 

Po drugie, kontakt

skóra do skóry pozwala mamie i dziecku poczuć bliskość, której oboje tak potrzebują. Dziecko słyszy bicie serca matki, a mama może utrzymywać z nim kontakt wzrokowy.

Dotyk brodą do piersi matki wywołuje odruch szerokiego otwierania buzi dziecka. Te wszystkie czynniki sprawiają, że dziecko może szybciej zainicjować ssanie piersi.

2.Zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki 

Grawitacja okazuje się wielkim sprzymierzeńcem spokojnego karmienia. W pozycji naturalnej maluszek musi z nią trochę powalczyć, zasysając mleko do góry. Ma to wiele plusów. Po pierwsze, dziecko je wolniej. 

Po drugie, ryzyko zakrztuszenia się maleje. To sprawia, że pozycja naturalna rekomendowana jest dla mam z nadmiarem pokarmu, a także w pierwszych minutach każdego karmienia. 

Warto pamiętać, że spokojne karmienie jest uznawane za czynnik wpływający na zmniejszenie częstotliwości kolek dziecięcych. Kiedy dziecko leży na brzuszku, jego jelita są masowane, a dzięki temu pracują łagodniej.


 3. Bardzo wygodna dla mamy

Kładąc się na plecach możesz wreszcie odpocząć, a może nawet na chwilę przysnąć. Czy musimy mówić dalej?;) 

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że leżąc, zwłaszcza jeśli karmienie trwa długo, możemy zrelaksować się znacznie bardziej niż w pozycji siedzącej. Ponadto w tej pozycji nasze mięśnie pleców i szyi odpoczywają. Nie nachylasz się nad dzieckiem i nie przeciążasz karku – zaletą tej pozycji jest brak obciążenia mięśni.

Pozycja naturalna odchylona jest rekomendowana przez położne mamom świeżo po porodzie, kiedy siedzenie może jeszcze sprawiać ból czy dyskomfort.

Początkowo odtworzenie tej pozycji może sprawiać kłopot. Poproś wtedy kogoś o pomoc w położeniu maluszka „od góry” na Twoich piersiach. Kiedy zapamiętasz najwygodniejsze dla Was ułożenie, kolejne podejścia do karmienia będą łatwiejsze.

 

Jak się ułożyć?

 

Aby było Ci naprawdę wygodnie przez długi czas, powinnaś pamiętać o odpowiednim podparciu dla głowy i karku. Pod łokieć ręki, którą będziesz podtrzymywała dziecko podłóż Karmiuszkę. To „wydłuży rękę” i zapewni bezpieczne podparcie dla dziecka. Warto w pełni wykorzystać zalety tej pozycji – odpowiednie ułożenie ułatwi dziecku samodzielne uchwycenie piersi i da mu więcej swobody. Pamiętaj, aby jego główka znajdowała się na wysokości piersi, a usta naprzeciw brodawki. Kręgosłup i główka dziecka powinny znajdować się w jednej linii. Poszukaj takiego ustawienia twarzy dziecka w stosunku do piersi, które umożliwi maluchowi swobodne oddychanie nosem. Nie przejmuj się, jeśli sam czubek nosa dotyka piersi, ale koniecznie sprawdź, czy maluszek „dmucha” powietrze. Zadbaj także o to, aby dziecko uchwyciło dużą część otoczki, a nie samą brodawkę.

Nie ma jednej pozycji, która odpowiadałaby wszystkim karmiącym mamom. Pamiętaj, aby wypróbować różnych ułożeń ciała i znaleźć takie, które będą pasowały Tobie i Twojemu maluszkowi. To, co sprawdza się na początku przygody z karmieniem, nie zawsze jest wygodne, kiedy karmimy starsze dziecko, dlatego warto być otwartym na zmiany. Pamiętaj, że rysunki pozycji są poglądowe. Zamiast starać się je wiernie odtworzyć, wsłuchaj się w potrzeby własnego organizmu i ułóż tak, aby wyeliminować bóle i dyskomfort. Pozycja naturalna jest polecana właśnie ze względu na możliwość relaksu jaką daje mamie i dziecku. Udanego karmienia! 

 

 

 

Twój koszyk jest pusty.

Dokonaj swoich pierwszych zakupów